10 najczęściej popełnianych błędów finansowych przez młodych ludzi

W wieku powyżej dwudziestu kilku lat po praz pierwszy stykamy się z własnymi finansami, stajemy z nimi twarzą w twarz. To czas w którym popełniamy najczęstsze błędny. Niestety, czasu cofnąć się nie da (a szkoda), jedyne co możemy zrobić to naprawienie nieprzemyślanych decyzji i uczenie się na błędach.
Podkreślenia wymaga fakty, że błędy które popełnimy w tak młodym wieku, rzutują na naszą finansową przyszłość. Warto więc wiedzieć jak się przed nimi ustrzec i co zrobić, aby ich nie popełniać.

Poniżej przygotowałem listę najczęstszych kardynalnych błędów popełnianych przez młodych ludzi, którzy rozpoczynają swoją przygodę z własnymi finansami.

 1. Życie ponad stan

  Młodzi ludzie kuszeni przez banki ofertami kredytów odnawialnych lub kart kredytowych dają wciągnąć się w sidła. Wydając więcej niż zarabiają, zaciągają coraz większe kredyty. Wir kredytowy – bo tak nazywa się ten stan, to coraz bardziej popularny efekt życia ponad stan. Wydawanie większej ilości pieniędzy, niż zarabiamy to krótka droga do wpędzenia się w poważne tarapaty finansowe.

 2. Niepotrzebne wydatki

  Rozrzutny tryb życia to zmora naszych czasów. Niejednokrotnie można usłyszeć od znajomych, że pieniądze się im rozchodzą w mgnieniu oka i nawet nie wiedzą gdzie. Problem tyczy się także studentów, którzy nie mają własnych dochodów. Jedynym przychodem są pieniądze, które dostają do rodziców. Takim osobą radzę Stwórzenie budżetu i kontrolowanie swoich wydatków. Jeśli temat nas przerasta, wystarczy spisywania wydatków na kartce i eliminowanie tych niepotrzebnych.

 3. Brak planów na przyszłość

  Młodzi ludzie mają w sobie to że nie planują, nie myślą o przyszłości. Żyją chwilą. Ma to swoje plusy i minusy. Jednak życie wymaga planowania przyszłości, przynajmniej w rejonach finansowych. Warto zastanowić się nad tym jaki zawód obrać, czy będzie on opłacalny gdy ukończymy odpowiednią szkołę lub studia. Zapotrzebowanie na różne profesje stale się zmienia, mimo tego można przewidzieć jaki zawód będzie ceniony i dobrze płatny na rynku pracy za kilka lat.

 4. Niepotrzebne studia

  Analiza kierunku studiów na jakie chcemy pójść to dobra sprawa. Miejmy na uwadze trendy na rynku pracy, oraz sytuację którą możemy zastać na nim po zakończeniu studiów.

 5. Brak poduszki finansowej

  Rozrzutny tryb życia, nieplanowanie wydatków czy życie na kredyt, wcześniej czy później prowadzi do braku oszczędności. Odkładanie pieniędzy na czarną godzinę to dobra sprawa. Pozwoli nam to na przeżycie ciężkich okresów w naszym życiu, w których nie będziemy mieli dochodu.

 6. Brak emerytury

  Nie powinniśmy się nawet łudzić, naszej emerytury nie będzie. Musimy sami o nią zadbać. Większość osób o tym zapomina, roztwarzając pieniądze na bieżące potrzeby. Gdy znajdziemy już pierwszą pracę, warto rozglądnąć się za formami oszczędzania na naszą emeryturę.

 7. Nieprowadzenie budżetu

  To częsty błąd, nie ma nic gorszego niż niewiedza, szczególnie ta finansowa, dotycząca naszych pieniędzy. Nieprowadzenie budżetu skutkuje tym, że nie posiadamy wiedzy na temat tego ile wydajemy i ile zarabiamy, co w rezultacie prowadzi do wydawania większej ilości pieniędzy, niż tak na prawdę mamy do wydania. Warto stwórzyć swój budżet to pierwszy krok do oszczędzania.

 8. Nieczytanie umów przed podpisaniem

  Ta choroba toczy nasze społeczeństwo od wielu lat. Odpowiedz sobie na pytania czy czytałeś ostatnią podpisaną przez siebie umowę? Oczywistym jest, że większość osób tego nie zrobiła. Podpisując coś czego tak na prawdę nie znamy, skutkuje możliwością wkopania się w niezłe tarapaty finansowe. Czytajmy więc z uwagą podpisywane dokumenty, jeśli czegoś nie rozumiemy spytajmy drugą stronę umowy o interesujący nas punkt.

 9. Zbyt późno oszczędzamy

  Jeśli w ogóle zaczniemy to dobrze. Jest jedna dobra i sprawdzona recepta dotycząca czasu w którym powinniśmy zacząć oszczędzać: im wcześniej tym lepiej. Jeśli chodzi o formę to na sam początek dobre będą konta oszczędnościowe i lokaty. Świnka skarbonka to też nie głupi pomysł.

 10. Brak historii kredytowej

  Jeśli nie pochodzisz z zamożnej rodziny istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będziesz musiał zaciągnąć kredyt na samochód, czy mieszkanie. Wówczas nie mając historii kredytowej będzie to utrudnione. Warto już teraz tworzyć historie w BIKu i w przyszłości być wiarygodnym klientem w oczach banku.
  Dokonać tego możemy kupując na raty, używając karty kredytowej (Jak korzystać z karty kredytowej i na tym zarobić?). Sprawdzić naszą historię kredytową możemy tutaj.