3 najważniejsze zasady finansów osobistych

Trzy poniższe reguły przybliżą cię do lepszego zarządzania finansami osobistymi. Ważne jest aby zawsze o nich pamiętać, to fundament racjonalnego dysponowania majątkiem.

Wydawaj mniej niż zarabiasz

To podstawa podstaw. Jeśli od tego nie zaczniesz inne prawidła finansowe nic nie dadzą.
Życie ponad stan nie jest dobre, no może jest ale tylko na chwilę. Na pewno nie w dłuższej perspektywie czasu.

Trzy ważne kroki:

  1. Spłać zadłużenia na kartach kredytowych i zacznij odpowiednio się nimi posługiwać. (Sprawdź koniecznie: Jak korzystać z karty kredytowej i na tym zarobić?)
  2. Zapomnij o kredytach konsumpcyjnych! Jeśli jakieś masz spłać je jak najszybciej.
  3. Nie zadłużaj się wydawaj tylko tyle pieniędzy ile masz. Nie bierz pożyczek i kredytów.
Finansowy spokój nie jest rzeczą nabytą. To nauka jak żyć za mniej, by móc przeznaczyć pieniądze na inwestowanie. Nie możesz wygrać dopóki tego nie zrobisz.

Dave Ramsey

Najpierw oszczędności potem wydatki

Większość z nas żyje od pierwszego do pierwszego. Pod koniec miesiąca nasze konta świecą pustkami. Jak w takiej sytuacji odłożyć trochę pieniędzy?

Odkładaj pieniądze na początku miesiąca. Nie oszukujmy się, pieniądze są po to by je wydawać. Jeśli nie odłożymy pieniędzy na lokatę, konto oszczędnościowe na początku miesiąca, pod koniec na nim już nic nie będzie. Zawsze znajdzie się jakiś wydatek ważniejszy niż oszczędzanie.

Pomyśl o posiadaniu dodatkowego konta oszczędnościowego, na które będziesz przelewał określoną kwotę na początku miesiąca. Posiadanie dodatkowego konta pomocniczego na którym ulokowane są nasze oszczędności nie kusi podczas zakupów.

Koniecznie zobacz: Kilka kont bankowych? To się opłaca

Prowadź budżet domowy

Trąbie na blogu o prowadzeniu budżetu od samego początku. Tylko dlatego że jest on bardzo ważny. Dzięki niemu widzisz realnie ile zarabiasz i ile wydaje. Możesz także zobaczyć gdzie zaoszczędzić, a gdzie możesz sobie pozwolić na większe wydatki.