Impulsywne zakupy – zapomnij!

Postanowiłem rozprawić się temat impulsywnych zakupów i rozpracować go na czynniki pierwsze. Sam czasami padam ofiarą takich zakupów, przybliżenie tematu i poznanie problemów związanych z kupowaniem niepotrzebnych rzeczy pozwoli na uchronienie przed krokami w stronę sklepu.

Impulsywne zakupy

Istnieje wiele definicji impulsywnych zakupów, ogólnie rzecz ujmując można przyjąć iż jest to nabywanie pod wpływem chwili, emocji lub sugestii przedmiotów lub usług, które po przemyśleniu nie są nam niezbędne lub potrzebne.

Naszą słabość wykorzystują sprzedawcy, nakłaniając nas rozlicznymi promocjami ograniczonymi w czasie, obniżkami cen, niskim stanem magazynowym, oraz ofertami których cena spada wraz z ilością kupionych produktów. Problem najczęściej spotykany jest u osób chwiejnych emocjonalnie, podatnych na sugestię innych, nadpobudliwych. Impulsywnych zakupów częściej dokonują kobiety niż mężczyźni, może wynikać to z faktu iż kobiety częściej podchodzą emocjonalnie do zakupów.

Jak wykryć impulsywne zakupy?

Istnieje kilka problemów często spotykanych u osób dokonujących impulsywnych zakupów. Jeśli w poniższej liście znajduje się jakieś zachowanie, które zauważasz u siebie to prawdopodobnie masz problem.

  • Robisz nieprzemyślane zakupy;
  • Kupujesz codziennie lub prawie codziennie;
  • Zauważasz braki pieniędzy w budżecie miesięcznym;
  • Nie tworzysz listy zakupów lub mimo jej posiadania nie kupujesz produktów z listy;
  • Kupujesz na promocjach większe ilości niepotrzebnych produktów

Jak radzić sobie z impulsywnymi zakupami?

Przede wszystkim należy zaakceptować u siebie fakty robienia niepotrzebnych i impulsywnych zakupów.

Planuj zakupy spożywcze

Nie ma łatwiejszego celu, niż klient bez planu na zakupy. To idealny cel dla marketingowców. Wchodząc do sklepu bez celu jesteś celem dla atakujących cię zewsząd reklam i promocji. Dobrze o ile im nie ulegniesz, jednak prawdopodobieństwo niepoddania się reklamą jest nikłe.

Aby robić szybkie i skuteczne, a przede wszystkim nie impulsywne zakupy planuj je. Spisz co jest ci potrzebne na kartce lub w aplikacji na telefonie (wystarczy notatnik lub inne aplikacje stworzone do tego celu). Na wygranej pozycji znajdują się osoby, które planują przyrządzane posiłki z wyprzedzeniem czasowym. Dokładnie można zaplanować kiedy i jakie produkty kupić. Więc może pora abyś i ty tworzył takie listy?

Unikaj jedzenia na mieście

Temat rzeka, przewija się ciągle. Jeśli chcesz oszczędzić to musisz zacząć sam robić sobie posiłki i nie kupować gotowych dań na mieście. Coraz popularniejsze stają się dania „pudełkowe”, które ludzie przygotowują sobie sami w domu. Podsuwam kilka pomysłów na drugie śniadanie do pracy czy na studia.

Zbędne gadżety elektroniczne

Aktualnie temat który można by maglować godzinami. Musisz uświadomić sobie fakt, że nowszy model telefonu poza tym że prawdopodobnie działa szybciej nie jest lepszy od twojego. Nic nowego w nim nie ma, co ma twój stary. Rzecz jasna że telefony trzeba kiedyś wymieniać, czynić to należy jednak w sposób przemyślany i zaplanowany. I tylko wtedy kiedy to konieczne, zaoszczędzamy wówczas dużo pieniędzy.

Zanim kupisz kolejny gadżet koniecznie zastanów się czy jest on ci niezbędny, czy może włożysz go za miesiąc do szuflady obok innych niepotrzebnych rzeczy.

Znaj triki sprzedawców

Jeśli wiesz jak działają pewne zasady reklamy i sprzedaży to prawdopodobnie im nie ulegniesz. Pochyl się więc nad lekturom dotyczącą marketingu w sprzedaży lub traf na blog gdzie w prosty sposób opisane są chwyty marketerów. Jako świadomy klient nie będziesz kuszony promocjami i przecenami.