Jak korzystać z karty kredytowej i na tym zarobić?

Niekiedy znajdujemy się w życiu w sytuacjach kiedy musimy coś kupić, a nie mamy aktualnie pieniędzy – bo nie spłynęła jeszcze wypłata od pracodawcy, ktoś ociąga się z należnością. Wówczas uratować może nas karta kredytowa. Jednak posługiwać się tą kartą trzeba umieć, musimy używać jej w taki sposób, żeby za obsługę nie zapłacić. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób tego dokonać.

Jak zyskać, a nie tracić?

Na koncie zero złotych, do wypłaty jeszcze 2 dni, a twój ulubiony sklep oferuje produkt na który czekałeś od roku w promocyjnej cenie. Ten scenariusz, który zapewne znasz kończy się w ten sposób, że produktu nie kupisz ponieważ nie masz pieniędzy. Co zrobić aby dokonać zakupy i na tym nie stracić? Odpowiedź jest prosta – karta kredytowa.

Rozliczanie kart kredytowych

Dla ułatwienia przyjmijmy, że karta kredytowa rozliczana jest w okresie 30 dniowym.
Począwszy od 1 dnia miesiąca, do 30. Możemy używać karty, płacąc ją w ramach przyznanego przez bank limitu.
Po 30-dniowym okresie zostaje wygenerowany wyciąg na którym widnieje ile pieniędzy „pożyczyliśmy” od banku. Przez cały miesiąc pieniądze, które pożyczamy od banku nie są oprocentowane. Co oznacza, nie mniej, ni więcej niż to że za pożyczenie pieniędzy nic nie płacimy.

Banki aktualnie oferują dodatkowe terminy tzw. grace period.

Grace period to okres w którym również nie są naliczane odsetki za pożyczone pieniądze. Najczęściej jest to okres od 20 do 25 dni. Wówczas mamy czas na spłacanie pożyczonych pieniędzy.

Jak wygląda to w praktyce?

Wszystkie wykonane transakcje bezgotówkowe w okresie rozliczeniowym za pomocą karty kredytowej musisz spłacić w przeciągu 50 dni. W tym czasie z swoimi pieniędzmi robisz co chcesz!

Zobacz jak zainwestować swoje pieniądze w dziale inwestowanie.

Najważniejszą sprawą jest fakt, że dług zaciągnięty na karcie musi być spłacony w całości w okresie rozliczeniowym, gdy bank nie przyzna nam grace period lub jeśli go posiadamy to do ostatniego dnia grace period. W ten sposób unikniemy płacenia odsetek. W innym przypadku, nawet jeśli zabraknie kilku złotych w spłacie zostaną naliczone odsetki za każdą transakcje, od dnia wykonania do dnia spłaty.

Jak ustalić kiedy spłacić dług na karcie?

Sprawa jest prosta, wystarczy tylko proste dodawanie.
Dajmy na to, że ustalisz datę końca cyklu rozliczeniowego na 10 dzień każdego miesiąca. W lipcu sytuacja będzie wyglądać następująco: 10 lipca zamknie się okres rozliczeniowy, dodajesz do niego dni przyznane w grace period (przykładowo 20 dodatkowych dni na bez odsetkową spłatę karty). Z tego prostego dodawania wychodzi nam że całą należność spłacić musimy 30 lipca.

data zamknięcia okresu rozliczeniowego + grace period (dodatkowe dni na bez odsetkową spłatę karty) = darmowy termin spłaty karty.

Płać za kartę automatycznie

Aktualnie można użyć opcji automatycznego spłacenia karty po okresie rozliczeniowym poszerzonym o grace period. Transakcja z miesiąca na miesiąc będzie wykonywana automatycznie, bez naszej ingerencji. Wówczas oszczędzamy trochę cennego czasu, a także nie będziemy musieli liczyć w którym dokładnie dniu miesiąca musimy spłacić kartę.
Automatyczne spłacane karty to komfort psychiczny i oszczędność czasu.

Bardzo ważna, rzecz o której musisz pamiętać. Na twoim rachunku z którego spłacasz kartę w momencie automatycznego przelewu cyklicznego muszą znajdować się środki na jego wykonanie!

Spłacanie procentowe karty kredytowej

Spłacając kartę automatycznie możesz spłacić co miesięcznie od 5% do 100% kwoty zadłużenia.
Korzystniejsze jest spłacanie 100% kwoty, wówczas bank nie pobiera opłat za odsetki. W przeciwnym wypadku zostaną one naliczone.

Nie korzystaj z karty kredytowej w bankomatach!

Za wybranie lub wpłacanie pieniędzy w bankomacie/wpłatomacie pobierane są wysokie prowizje, dlatego należy unikać jak ognia połączenia karty kredytowej z bankomatem/wpłatomatem.

Wszystkie transakcje gotówkowe wykonywane za pomocą karty kredytowej są obwarowane prowizją i to wysoką. Wpłata i wypłata środków z konta technicznego przyznanego do karty jest transakcją gotówkową.

Gdzie używać karty kredytowej?

Kary kredytowej używamy wszędzie tam, gdzie robimy transakcje bezgotówkowe. Ponieważ te nie są obarczone dodatkowymi opłatami narzuconymi przez bank (prowizja).

Transakcje bezgotówkowe to:

  • płatność w terminalach płatniczych w: sklepach, na stacji benzynowej, na basenie, w restauracji, kinie.
  • płatność w internecie z podaniem numeru karty

Płatnością bezgotówkowa nie jest płacenie w internecie za pośrednictwem konta technicznego przyznanego do karty! Za to również zostaną nałożone na nas opłaty.

Podsumowując:

  • Nie korzystamy z karty kredytowej w bankomatach i wpłatomatach
  • Kartę używamy wyłącznie do płatności bezgotówkowych
  • Spłacamy kartę przed okresem rozliczeniowym, aby uniknąć opłat
  • Korzystamy z automatycznego spłacania karty
  • Spłacamy kartę terminowo
  • Używamy jej w sposób przemyślany