Na co studenci wydają pieniądze?

Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, wszak 1 października znów wrócimy od naszych studenckich obowiązków. To dobry czas na zrobienie przeglądu naszych finansów i zorientowanie się na co tak naprawdę wydajemy pieniądze.

Studenci którym zależy na zaoszczędzeniu powinni w pierwsze kolejności wiedzieć na co wydają pieniądze, dopiero później szukać oszczędności.
Stworzyłem listę przedstawiającą najczęstsze wydatki studentów, oraz pomysły w jaki sposób je ograniczyć.

 1. Mieszkanie – każdy z nas gdzieś na studiach musi mieszkać. Najem lokum wiąże się z największym wydatkiem studenta, niejednokrotnie wydajemy na nie od 400-1600zł miesięcznie. O ile studenci studiujący w własnym mieście tego problemu nie mają, to już przyjezdni owszem, jednak i ci mogą trochę zaoszczędzić.
  Mieszkanie w akademiku ma swoje plusy i minusy. Największą zaletą jest cena. Mieszkanie w akademiku jest na pewno tańsze niż wynajmowanie pokoju czy mieszkania, choć nie zawsze. Czasami trafiają się okazje na wynajęcie pokoju w mieszkaniu w niezłych cenach. Akademik ma też swoje minusy. Niesprzyjające warunki do nauki, w starszych budynkach możemy także nie mieć komfortowych warunków bytowych.
  Sprawdź czy nie masz rodziny lub znajomych w miejscowości w której studiujesz. Mieszkanie u kogoś takiego powinno kosztować cię jeszcze mniej niż akademik. Czasami wystarczy tylko dorzucić się do rachunków.
  Wynajmij mieszkanie ze znajomymi z roku, wynajmowanie mieszkania całą paczką zawsze wychodzi taniej, niż szukanie pokoju czy wynajęci mieszkania i późniejsze podnajmowanie pokoi.
 2.   Transport – to kolejna kobyła jeśli chodzi o rozchody w funduszach studenta. Pisząc o transporcie mam na myśli nie tylko drogę studia-dom, lecz codzienny dojazd na uczelnie.
  Bilet miesięczny – zazwyczaj przewoźnicy oferują bilet miesięczny, który po przeliczeniu na jednorazowe bardziej się opłaca.
  – Przeprowadzka – zorientuj się czy w pobliżu uczelni nie ma mieszkania w którym mógłbyś zamieszkać i chodził byś na nogach na uczelnie. Warto przeliczyć finansowo opłacalność takiego manewru, eliminujemy w ten sposób koszty dojazdu na uczelnie.
  – Pamiętaj o zniżkach na bilety – jako studenci mamy, aż 51% zniżki na bilety komunikacji miejskiej i pociągi. Warto o tym pamiętać i pytać o bilety ulgowe.
 3. Wyżywienie – student też człowiek, jeść coś musi. To wydatek którego pominąć się nie da.
  – Gotuj sam – warto pomyśleć o własnoręcznym przygotowywaniu posiłków i rezygnacji z stołowania się na mieście.
  – Gotuj z współlokatorami – zapewne nie mieszkasz sam, gotowanie w kilka osób bardziej się opłaca. Przedyskutuj tę opcję z współlokatorami, może razem odkryjecie w sobie kuchenne talenty :)?
 4. Podręczniki i pomoce naukowe – książki na studia były od zawsze drogie, nie ma co ukrywać. Jednak istnieje kilka sposobów na zaoszczędzenie na nich.
  – Elektroniczne wersje – przeszukaj internet! Często zdarza się, że książka której szukasz jest w wersji pdf.
  – Kupuj używane podręczniki – handel używanymi książkami na forach i Facebooku kwitnie, poproś o dołączenie do odpowiednich grup Facebookowych, w których będziesz mógł zapytać o interesujący cię podręcznik czy książkę i być może odkupić je od studentów z wyższych lat.
  – Kseruj, drukuj, binduj – nagonka na nielegalne drukowanie książek za 3…2…1… Jest to kolejna z form zaoszczędzenia na podręcznikach, którą i tobie polecam.
 5. Rozrywka – rozrywka i studenci, te dwa słowa łączą się ze sobą. Nieprawdaż? Jak w tym temacie znaleźć oszczędności?
  – Teatr i kino – planując wyjście, sprawdź czy w którychś dzień tygodnia nie ma tańszych biletów dla studentów.
  – Zniżki studenckie – pytaj o nie, wiele klubów i lokali nie powiadomi cię o zniżkach do puki o nie nie zapytasz. Nie zapominaj o tym.
  – Befor – przed planowanym wyjściem do klubu urządźcie ze znajomymi befor party w czyimś z mieszkań. Pozwoli to na wydanie mniejszej kwoty na alkohol w lokalu 🙂
  – After – czytaj punkt wyżej. Niekiedy wcześniejsze wyjście z pubu i udanie się do czyjegoś lokum nie jest złym pomysłem.

Szczegółowa lista wydatków studenta jest znaczenie dłuższa. Jednak ja chciałem zwrócić uwagę na te najważniejsze, które ponosi każdy studiujący człowiek i podpowiedzieć w jaki sposób na nich zaoszczędzić. Jeśli już o oszczędzaniu mowa to zerknij na artykuł: Stwórz swój budżet – pierwszy krok do oszczędzania. Prowadzenie budżetu to nie tylko pierwszy krok do oszczędzania, ale i inwestowania.