Najprostsza forma oszczędzania

Niemal każdy z nas miał kiedyś świnkę skarbonkę, do której odkładał drobne kwoty. Bywało i tak, że przechylało się ją otworem do dołu i potrząsało, podkradając monety na bieżące potrzeby.
Skarbonka. – wydawało by się tak prymitywna forma oszczędzania dla najmłodszych. Jeśli my dorośli założymy sobie kilka zasad i będziemy ich przestrzegać dziecięca skarbonka, także może się nam przydać w codziennym oszczędzaniu.

Świnka to przede wszystkim dobre narzędzie dla osób, które nie używają kart debetowych, a obracają gotówką. (Dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą czym rożni się karta debetowa od kredytowej napisałem na ten temat artykuł, do którego odsyłam: Karta kredytowa a debetowa – różnice).

Istnieje kilka prostych sposobów na oszczędzanie, w których możemy wykorzystać nasze domowe skarbonki.

 1. Zasada jednej monety

  Reguła ta jest prosta, jak wszystkie inne. Gdy zobaczysz dany nominał na przykład 5zł w portfelu momentalnie wrzuć je do skarbonki. Wysokość nominału który będziesz oszczędzał ustal sobie sam. Jednak nie odkładaj groszy, w ten sposób nic nie zaoszczędzisz, no chyba że jesteś zainteresowany nawet takim oszczędzaniem. Proponuję abyś zaczął od 2zł.

 2. Stała kwota

  Jeśli poprzednia reguła do ciebie nie przemawia jest i kolejna. Odkładaj stałą kwotę, dzienną, miesięczną tygodniową. Jak wolisz. W ten sposób będziesz mógł nawet oszacować ile jesteś w stanie zaoszczędzić.

 3. Paczka papierosów

  Teraz mam coś dla nałogowych palaczy. Pomyśl ile zaoszczędzisz pieniędzy, wrzucając do świnki skarbonki dzienną kwotę przeznaczoną na papierosy. W skali roku może uzbierać się niezła suma.

  Paląc jedną paczkę dziennie (10 papierosów) Marlboro czerwone, które kosztują 15,50zł Puszczasz z dymem: tygodniowo 108,5zł, miesięcznie 465zł, rocznie 5580zł! Tyle samo mógłbyś zaoszczędzić odkładając te pieniądze do świnki skarbonki. Pomyśl ile mógłbyś zaoszczędzić wpłacając te pieniądze na rachunek oszczędnościowy.
 4. Bilon

  Coś dla osób nie posługujących się gotówką, a preferujących  karty płatnicze. Mimo wszystko, czasami zdarza się, że osoby nie lubiący posługiwać się gotówką wpadną w jej posiadanie. Nadwyżkę w bilonie mogą odłożyć do świnki, przecież i tak nie da się tych pieniędzy wpłacić w wpłatomacie. Gdy skarbonka się wypełni warto wymienić monety na pieniądze papierowe i zasilić nasze konto oszczędnościowe.

Warto także zapoznać się z ofertą MBanku, który oferuje MSaver – czyli wirtualną skarbonkę, którą możemy ustawić według naszego uznania. Dostępnych jest kilka opcji: oszczędzanie stałej kwoty miesięcznej, zaokrąglanie kwot transakcji do pełnych złotych, stała kwota przy transakcji, czy odkładanie kwoty na podstawie ustalonego przez nas procentu.