Stwórz swój budżet – pierwszy krok do oszczędzania

Prowadzenie budżetu, czyli spisywanie wydatków i przychodów oraz porównywanie ich do siebie w skali roku to pierwszy krok do oszczędzania. Co zaoszczędzimy to zainwestujemy, prosta teoretyczna gadka prowadząca do zarobku. Trochę gorzej z realizacją, jednak jest jedno narzędzie, które odwali połowę roboty za nas.

Nie chcę zanudzać na samym początku artykułu, suchą teoretyczną gadaniną, po której i tak nic nie wiadomo. Przejdźmy za tym do konkretów.

Co daje prowadzenie budżetu?

Przede wszystkim widzisz ile wydajesz i zarabiasz. Na podstawie tych danych i przydzielenia ich do odpowiednich kategorii np. wydatek w kategorii: alkohol 🙂 przychód w kategorii: od rodziców, jesteś w stanie sprawdzić gdzie możesz zaoszczędzić i ewentualnie odłożyć trochę funduszy na inwestycje.

Nawet po miesięcznym zestawieniu tak skatalogowanych wydatków widać już gdzie szukać oszczędności.

Prowadzenie budżetu jest zalecane szczególnie osobą, które nie widzą gdzie ucieka im kasa.

Jak prowadzić budżet?

Znów nie będę pisał o formach prowadzenia budżetu w formie analogowej, czy nawet w exelu. To totalnie nie dla nas, wolimy bardziej przejrzyste i przystępne formy. My studenci jesteśmy ludźmi z ery cyfryzacji, internetu i elektroniki. Dlatego też, przedstawię wam, system Kontomierz.pl, w którym sam prowadzę własny budżet. Rekomenduje go i polecam, mimo tego że sam stawiam w nim pierwsze kroki, lecz z każdym kolejnym coraz bardziej się do niego przekonuję.

Nie jest tak, że w ogóle nie korzystam z Exela, wręcz przeciwnie. Jest to podstawowe narzędzie do obliczania czego kolwiek, jeśli chodzi i finanse. Kontomierz.pl przedstawiam ponieważ uważam że jest to bardziej dogodna forma prowadzenia budżetu, która nie wymaga od nas, aż tak dużego zaangażowania, jak prowadzenie zestawienia finansowego w arkuszu Exelowskim.

Czym jest kontomierz?

To system do którego mamy dostęp przez stronę internetową + aplikację na androida, chyba jedyna (jeśli nie to poprawcie mnie w komentarzu :)), która łączy się z naszym bankiem i pobiera historię operacji automatycznie. Na podstawie pobranej historii jest w stanie przydzielić do odpowiedniej kategorii nasze operacje.
Kontomierz odwali za nas czarną robotę jeśli chodzi operacje wykonane za pośrednictwem kont bankowych i kart. Pozostałe transakcje wykonane żywą gotówka, wprowadzimy ręcznie przez aplikację lub na stronie internetowej, w prosty sposób.

Bezpieczeństwo

Kontomierz.pl posiada certyfikat Verisign Trusted, jednej z najbardziej renomowanych firm wydających certyfikaty dla aplikacji webowych.

No dobrze, ale co z moimi rachunkami bankowymi, przecież podaję do nich hasła?

Sam kontomierz wyjaśnia to tak:

Choć Kontomierz potrafi w pełni automatycznie zaimportować historię Twoich rachunków, nigdy nie znamy ani nie przechowujemy Twojego hasła bankowego. Hasło bankowe podajesz w aplecie KontoX, który działa na Twoim komputerze. Twój komputer łączy się z bankami, wczytuje historię rachunków i wysyła te dane (bez hasła bankowego) na serwer Kontomierz.pl. Jeśli mimo wszystko obawiasz się podawania hasła w aplikacji KontoX, możesz użyć opcji importu ręcznego, w której samodzielnie ładujesz pliki z historią konta do aplikacji Kontomier

Komunikacja z serwerem Kontomierz.pl jest silnie szyfrowana (SSL AES 256bit). Oznacza to, że w praktyce nie ma możliwości podejrzenia danych podczas przesyłania.

 

Podsumowanie

Ten artykuł to pierwszy, ale na pewno nie ostatni z serii o kontomierzu. Zachęcam do śledzenia portalu i wypatrywania kolejnych tekstów o tym świetnym narzędziu.

Zalety: na wpół zautomatyzowany system prowadzenia budżetu, aplikacja mobilna, automatyczne przydzielanie do kategorii, automatyczne pobieranie danych z banków, całkowicie za darmo

Wady: automatyczny import z banków działa tylko na Mozilli Firefox oraz Internet Explorer

Zarejestruj się!